Aktualności, ciekawostki i przydatne informacje.

BLOG

Wycena nieruchomości – jak wyceniać mieszkanie?

Ten rynek podlega bardzo dynamicznym zmianom, więc nawet przybliżone oszacowanie wartości lokalu potrafi być naprawdę skomplikowaną sprawą. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy wycenie mieszkania na własną rękę? Co zrobić, gdy potrzebne są bardziej precyzyjne dane na ten temat, czyli takie, które będą wiarygodne dla banków lub instytucji publicznych? Mamy dla Ciebie artykuł, który dostarczy wyczerpujących odpowiedzi na oba te pytania!

Samodzielna wycena nieruchomości na sprzedaż – jakie czynniki trzeba uwzględnić?

Choć najprostszym rozwiązaniem jest posłużenie się średnią ceną rynkową (patrzymy ile w naszej miejscowości zazwyczaj płaci się za m2 lokalu, a następnie kwotę tę mnożymy odpowiednio do metrażu nieruchomości), jest to metoda obarczona dużą niedokładnością. Nieco lepsze efekty uzyskamy, jeżeli najpierw zapoznamy się z aktualnymi ofertami lokali znajdujących się w bliskiej odległości od naszego, a później porównamy to z tym, co sami mamy do zaproponowania. Przy tego rodzaju porównaniach koniecznie należy uwzględnić m.in. następujące czynniki:

    • lokalizacja – wyższą kwotę uzyskamy w przypadku sprzedaży lokali, w okolicy których znajdują się np. liczne sklepy, obiekty rekreacyjno-sportowe czy szkoły, a do tego widok z okna prezentuje się atrakcyjnie. Wycena mieszkania może wypaść jednak dużo gorzej, gdy w bliskim sąsiedztwie lokalu położony jest hałaśliwy zakład produkcyjny lub ruchliwa droga.
    • stan prawny i techniczny nieruchomości – znaczenie ma choćby materiał wykonania, wiek budynku i stopień przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mniej zarobimy na pewno na sprzedaży lokalu obciążonego hipoteką lub wymagającego generalnego remontu.
    • koszty eksploatacji – jeżeli dysponujemy mieszkaniem z nowoczesnymi, energooszczędnymi instalacjami, zainteresowanie lokalem będzie wyższe, co przełoży się na lepszą wycenę nieruchomości

Profesjonalna wycena mieszkania – sposób na uzyskanie optymalnej ceny

Określanie wartości rynkowej lokalu na własną rękę nie jest jednak najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeżeli nie znamy realiów branży. Jeżeli nie chcesz przepłacić przy zakupie nieruchomości lub sprzedajesz lokal i obawiasz się, że nie wykorzystujesz w pełni jego potencjału sprzedażowego, skontaktuj się z naszą firmą. Przeprowadzimy fachowy audyt nieruchomości i rzetelnie wycenimy interesujące Cię mieszkanie lub lokal, który chcesz sprzedać.

Kontakt

Zamów audyt

Nie kupuj kota w worku!
Sprawdzimy dla Ciebie każdą nieruchomość.